Se afișează postările cu eticheta Prajituri. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Prajituri. Afișați toate postările

duminică, 27 februarie 2011

Placinta gustoasa de mere


Ingrediente pt o placinta cu diametrul de 24 cm.
-250 gr faina
- 125 gr. unt
- 1 ou
- 2 linguri zahar, sare
- 750 gr mere,
- scortisoara, nucsoara

 Mod de preparare:
Faina cu untul, un praf de sare , oul si 2 linguri zahar se amesteca bine pana se obtine un aluat omogen. In reteta nu scrie dar eu am pus si un strop de praf de copt.
Se acopera cu o folie de plastic si se baga la frigider 30 minute.
Merele se rad de coaja si se dau prin razatoarea mare . Am pus si un pic de zahar peste ele ca sa-si lase sucul  ca sa le pot stoarce mai bine. Dupa cateva minute le-am stors de sucul lor si le-am calit cateva minute ca sa nu mai aiba suc si sa se inmoaie un pic. Am mai pus zahar daca a mai fost nevoie sa fie dulci, apoi scortisoara si un praf de nucsoara.
Am intins aluatul cu sucitorul si l-am intins in tava unsa in prealabil cu un strop de ulei.

Am pus apoi merele si din nou am intins o foaie ca sa pot acoperi placinta.


 Am copto la cuptor aprox. 50 minute la foc potrivit pana a devenit galben-aurie.
Asa arata pudrata cu zahar.

Este incredibil de gustoasa. Eu niciodata nu fac o singura placinta ci mai multe pentru ca se mananca foarte repede. Pe a doua zi nici nu a mai ramas .

joi, 24 februarie 2011

Negresa insiropata

 Este un desert foarte simplu si delicios. Sper sa o incercati.

Ingrediente:

- 1 1/2 cana zahar
- 1 1/2 cana faina
- 1 cana de lapte
- 1 cana de ulei
- 5 oua
- 3-4 linguri de cacao
- 6 linguri de nuca macinata sau nuca de cocos
- un plic de zahar vanilinat
- un plic de praf de copt
- 1/4 lingurita de sare

Mod de preparare:
Intr-un vas se amesteca zaharul, zaharul vanilinat, cacaua, apoi se adauga treptat laptele si uleiul, pana se omogenizeaza bine. Se pune pe foc si se lasa sa dea un clocot.

Din aceasta compozitie se opreste o cana.
Restul siropului de ciocolata se lasa sa se raceasca, apoi se amesteca cu 5 galbenusuri, se adauga nuca macinata sau nuca de cocos. Nu am avut nuca si am pus nuca de cocos.  Se pune si faina amestecata cu praful de copt si in final albusurile batute spuma .

Compozitia se toarna in tava  si se coace in cuptorul preincalzit 25-30 minute, pana trece testul scobitorii.

Cand este aproape gata, se scoate tava din cuptor, se toarna peste blat siropul de cacao ramas in care am adaugat o jumatate sticluta esenta de rom . Eu am mai topit si putina ciocolata in amestec ca sa fie cu adevarat o negresa.

 Apoi se introduce din nou in cuptor si se mai coace 10 minute, la foc mic. Se lasa sa se raceasca, apoi se taie patrate sau dreptunghiuri.

Am servit cu frisca pe deasupra iar in farfurie am pus putina dulceata de afine. A fost extraordinara aceasta combinatie


luni, 14 februarie 2011

Prajitura cu fructe

Aceasta este o prajitura pe care o am de mai mult timp si acum ia venit si ei randul sa  o fac.Este  prajitura foarte simpla si foarte pufoasa.Ne plac foarte mult prajiturile cu fructe si de aceea pe timpul verii pun tot timpul la congelator tot felul de fructe ca sa am toata iarna sa fac prajituri, briose sau torturi cu fructe.

Ingrediente:
12 linguri zahar,
2 pliculete zahar vanilat,
4 oua, 9 linguri ulei
10 linguri lapte
15 linguri faina
1 pliculet praf de copt
prune, visine , afine de la congelator

Se freaca galbenusurile cu zaharul. Se adauga treptat uleiul, apoi laptele, iar la sfarsit faina si praful de copt.
Albusurile le-am batut spuma si am amestecat cele 2 compozitii.
Se toarna compozitia obtinuta in tava unsa cu ulei si tapetata cu faina.

Apoi am asezat alternativ fructele pe care le-am avut asa inghetate cum erau. Nu le scot dinainte sa se dezghete pentru se inmoaie si isi lasa zeama.
Am bagat tava la cuptor, la foc mediu sa se patrunda bine prajitura aprox.30 minute.
A iesit o bunatate de prajitura.
Am pudrato cu zahar pudra si a fost numai buna de taiat
A doua zi nu am mai avut nici macar o bucatica asa de bine sa mancat.