luni, 14 februarie 2011

Prajitura cu fructe

Aceasta este o prajitura pe care o am de mai mult timp si acum ia venit si ei randul sa  o fac.Este  prajitura foarte simpla si foarte pufoasa.Ne plac foarte mult prajiturile cu fructe si de aceea pe timpul verii pun tot timpul la congelator tot felul de fructe ca sa am toata iarna sa fac prajituri, briose sau torturi cu fructe.

Ingrediente:
12 linguri zahar,
2 pliculete zahar vanilat,
4 oua, 9 linguri ulei
10 linguri lapte
15 linguri faina
1 pliculet praf de copt
prune, visine , afine de la congelator

Se freaca galbenusurile cu zaharul. Se adauga treptat uleiul, apoi laptele, iar la sfarsit faina si praful de copt.
Albusurile le-am batut spuma si am amestecat cele 2 compozitii.
Se toarna compozitia obtinuta in tava unsa cu ulei si tapetata cu faina.

Apoi am asezat alternativ fructele pe care le-am avut asa inghetate cum erau. Nu le scot dinainte sa se dezghete pentru se inmoaie si isi lasa zeama.
Am bagat tava la cuptor, la foc mediu sa se patrunda bine prajitura aprox.30 minute.
A iesit o bunatate de prajitura.
Am pudrato cu zahar pudra si a fost numai buna de taiat
A doua zi nu am mai avut nici macar o bucatica asa de bine sa mancat.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu